Botox


Zabiegi z użyciem preparatów toksyny botulinowej (BOTOX, DYSPORT, XEOMIN) to jedna z niezwykle skutecznych i co bardzo istotne, niechirurgiczna metoda walki ze zmarszczkami, stosowana z sukcesem zarówno u kobiet jak i mężczyzn, na całym świecie. Polega na podaniu małej dawki leku do wybranych mięśni twarzy, co likwiduje zmarszczki mimiczne, wywoływane przez kurczenie się mięśni.

 

 

BOTOX jest szeroko stosowany w usuwaniu:


 • zmarszczek między brwiami,

 • poziomych zmarszczek czołowych,

 • kurzych łapek,

 • zmarszczek "palacza"

 

 

To prosty i bezpieczny zabieg, pod warunkiem, że wykonany jest przez doświadczonego lekarza.

 

 • Zabieg trwa około 15 minut i jego czasochłonność zależy od liczby usuwanych zmarszczek.
 • Do normalnej aktywności i codziennych obowiązków można powrócić zaraz po zabiegu.
 • Botox zaczyna działać po upływie 2 do 3 dni po zabiegu, a pełny jego efekt jest widoczny po upływie minimum 14 dni od dnia zabiegu.
 • BOTOX (Botoks) działa jedynie w obrębie mięśni, do których został wstrzyknięty, podczas gdy pozostałe mięśnie funkcjonują jak dotychczas.
 • W wyniku zabiegu wyraz twarzy nie ulega zmianie przy jednoczesnym zaniku zmarszczek.

 

 

Zaletą preparatu BOTOX (Botoks) jest to, że efekt leczenia tym preparatem jest przemijający.

 

Efekty iniekcji trwają do 4-6 miesięcy, w zależności od cech osobniczych pacjenta i po upływie tego czasu stopniowo zanika. Zabieg może być wielokrotnie powtarzany.

 

Nie kontynuując terapii Botoxem, po upływie czasu jego działania, Twoja skóra jest wypoczęta, gładka a zmarszczki nie są tak głębokie jak przed leczeniem. Dopiero z czasem wracają do wyglądu sprzed zabiegu.

 

Każdy kolejny zabieg wstrzyknięcia Botoxu wydłuża czas urzymywania się efektów i tym samym kolejne zabiegi mogą być wykonywane w coraz dłuższych odstępach czasu bez zmniejszenia skuteczności terapii.

 

 

Do najczęstszych działań niepożądanych należy zaliczyć


 • zaczerwienienie
 • tkliwość
 • zasinienie w miejscu iniekcji.

Objawy te znikają samoczynnie w ciągu kilku dni po zabiegu.

 

 

Zalecenia.

 

Po zabiegu pacjent przez 4 godziny nie powinien się schylać i kłaść oraz przez tydzień po zabiegu nie korzystać z sauny lub solarium.

 

 

Nadpotliwość, (nadmierna potliwość)

 

(łac. i ang Hyperhidrosis) Nadpotliwość to przykra dolegliwość, która polega na nadmiernej produkcji potu. Pot wydzielany jest zbyt obficie, co nie jest przyjemne i sprawia sporo przykrości. Dotknięci problemem nadpotliwości, praktycznie bez przerwy mają wilgotne ręce, stopy i mokro pod pachami.

 

Nadpotliwość może ograniczać normalne funkcjonowanie, bywa krępująca. Osoby z nadmierną potliwością są czasem zmuszone przebierać się kilka razy dziennie.


Problemy związane z nadpotliwości nie kończą się na estetyce i trudnościach w organizacji codziennego życia. Nadpotliwość niesie też czasem poważne skutki społeczne.

 

Dotknięci nią ludzie, zwłaszcza w młodym wieku, izolują się od otoczenia, zamykają się w sobie, unikają kontaktów towarzyskich. Ten problem może przeszkadzać w nawiązywaniu znajomości, przyjaźni oraz w karierze zawodowej.

 

 

LECZENIE NADPOTLIWOŚCI:


Obecnie najskuteczniejszą metodą terapii są zastrzyki z Botoxu. Botoks powoduje blokadę działania nerwów, które zaopatrują gruczoły potowe. Zapobiega to wydzielaniu przez nie potu. Blokada zakończeń nerwowych utrzymuje się przez 6-12 miesięcy. Z czasem efekt leczenia zanika i trzeba powtórzyć zabieg.


To obecnie najszerzej stosowana i polecana metoda. Wg statystyk 80% leczonych reaguje dobrze, są jednak osoby, u których po wykonaniu zabiegu nie ma efektu lub efekt ten jest niezadowalający.