Lipofilling jest zabiegiem, który polega na pobraniu tłuszczu z okolicy brzucha, ud lub lędźwi oraz na przeszczepieniu odpowiednio przygotowanej tkanki tłuszczowej w wybrane miejsce, najczęściej w piersi, pośladki oraz twarz. Coraz większą popularność zyskują zabiegi lipofillingu dłoni oraz narządów płciowych. Operacja ma mnóstwo zalet. Pobierając tkankę tłuszczową Pacjent pozbywa się jej z niechcianych miejsc. Jest to więc jednoczesny zabieg liposukcji z delikatnym modelingiem miejsca biorczego. Następnie pobrana tkanka poddawana jest wirowaniu, tak aby uzyskać czystą tkankę tłuszczową oraz pozbyć się zbędnej frakcji płynnej oraz uszkodzonych komórek tłuszczowych. Tak przygotowany materiał jest przeszczepiany w wybrane przez Pacjenta miejsca.

 

Dla Pacjentów decydujących się na zabieg lipofillingu bardzo duże znaczenie ma to, że materiał przeszczepiany jest ich własną tkanką. Dzięki temu nie zdarzają się reakcje uczuleniowe na przeszczep. Także komfort psychiczny jest istotny. W organizmie nie znajduje się żaden sztuczny, syntetyczny materiał.

 

Badania kliniczne dowodzą, że oprócz wypełnienia ubytków przeszczepiona tkanka tłuszczowa powoduje również odżywienie i rewitalizację skóry w miejscu przeszczepienia. Z tego powodu bardzo często tkankę tłuszczową podaje się pod blizny oraz miejsca po radioterapii, uzyskując doskonałe efekty kosmetyczne.

 

Należy pamiętać także o ograniczeniach zabiegu lipofillingu. Jednym z nich jest ograniczona ilość tkanki, którą można przeszczepić. Zbyt duża ilość jednorazowego przeszczepienia tłuszczu spowoduje obumarcie komórek i powstanie zwapnień, które mogą powodować onkologiczny niepokój, na przykład w przypadku kontrolnych badań usg lub mammografii piersi. Z tego powodu lepiej jest zabieg powtórzyć za 3 do 6 miesięcy niż jednorazowo podać zbyt dużo tkanki tłuszczowej.

 

Pacjenci decydujący się na zabieg przeszczepiania tłuszczu powinni także pamiętać o tym, że nie cały przeszczep się przyjmie. Część komórek ulegnie absorpcji. Nie da się przed zabiegiem określić jaka część komórek ulegnie wchłonięciu. Wynika to z osobniczych cech każdego organizmu. Także z tego powodu Pacjenci decydują się aby zabieg powtórzyć.

 

Jak przygotować sie do operacji?

Przed operacją w znieczuleniu ogólnym (np. lipofilling piersi) należy wykonać podstawowe badania krwi (morfologia, elektrolity, układ krzepniecia), ktore można zrobić w dowolnym laboratorium bądź u nas w Przychodni. Badania krwi nie mogą być starsze niż 14 dni. Przed operacją przeszczepu tłuszczu w piersi trzeba wykonać badanie USG. Należy je także powtórzyć 6 miesięcy po operacji.

Podczas operacji Pacjent powienien być na czczo. Na 2 dni przed zabiegiem należy unikać picia mocnej kawy, herbaty i alkoholu. Osoby palące papierosy muszą zaprzestać palenia na 14 dni przed operacją oraz podczas całego okresu gojenia się po operacji. Na minimum 7 dni przed zabiegiem nie należy spożywać aspiryny.

Po operacji w znieczuleniu ogólnym należy pozostać w naszej Przychodni na noc pod nadzorem medycznym.

 

Operacje w znieczuleniu miejscowym są poprzedzone tzw. premedykacją. Pacjent otrzymuje leki sedujące i obniżające próg bólowy. Przez 12 godzin od ich podania istnieje bezwzględny zakaz prowadzenia pojazdów. Zaleca się aby po zabiegu Pacjent powrócił do domu pod opieką drugiej osoby. Zalecenia dotyczące diety i leków są takie same jak w zabiegach w znieczuleniu ogólnym. Jedynym odstępstwem jest to, że nie trzeba być na czczo.

 

Jak długo trwa powrót do pełnej sprawności?

U każdego pacjenta jest to sprawa indywidualna. Niektórzy pacjenci juz 7 dni po zabiegu są w pełni wygojeni. Zdarza się, że zasienie lub opuchlizna utrzymuje się dłużej. Nie powinno to budzić niepokoju. Zwłaszcza u Pacjentów wypełniających tzw. dolinę łez opuchlizna może utrzymywać sie nawet do 3 miesięcy.

 

Jak pielęgnować miejsca operowane po zabiegu?

Należy pamiętać o delikatnym masażu miejsc, w które podany został tłuszcz. Pozwala to na wygładzenie ewentualnych nierówności bądź rozprowadzenie większych konglomeratów przeszczepionej tkanki. Miejsca, z których pobrana zostala tkanka tłuszczowa powinny być szczelnie okryte opatrunkiem uciskowym bądź specjalnie zaprojektowaną bielizną pooperacyjną.

 

 

 

Więcej informacji uzyskają Państwo u dr. Mateusza Knakiewicza 504-504-245 lub e-mail: mateusz@knakiewicz.com