Żylaki - są to  nienaturalnie obrzęknięte lub rozciągnięte naczynia, które wystają nad powierzchnię skóry i wyglądem przypominają gruby sznurek. Są one powodowane przez nieprawidłowe działanie zastawek naczyniowych lub słabych ścian naczyń żylnych.

Dokładna przyczyna powstawania żylaków nie jest znana. Jest to choroba dziedziczna, co oznacza, że jeśli któreś z rodziców pacjenta miało żylaki, to istnieje wysokie prawdopodobieństwo, że ten pacjent również będzie cierpiał z powodu tej choroby.

 

Czynniki ryzyka:

  • praca stojąca (sprzedawcy w sklepach)
  • siedzący tryb życia (urzędnicy, osoby przy komputerach, itp.)
  • ciężka praca fizyczna w statycznej niekorzystnej pozycji, itp.
  • nadwaga
  • czynniki hormonalne
  • wiek
  • ciąża, czynniki hormonalne

 

Żylaki są traktowane częściej jako defekt kosmetyczny niż choroba. 

Jest to wielkim błędem, gdyż ta zaczynająca się dosyć niewinnie choroba ma bardzo poważne następstwa jeśli nie rozpocznie się  w porę odpowiedniego leczenia. Chorobom żył mogą towarzyszą często zmiany w otaczających tkankach, np. obrzęki lub owrzodzenia - zapalenia skóry z towarzyszącym mu świądem.

 

U chorych z niewydolnością żylną indywidualną decyzję co do wyboru najlepszego sposobu leczenia zostaje podjęta na podstawie wyników dokładnego badania klinicznego oraz badania dopplerowskiego. Leczenie chirurgiczne żylaków brane jest pod uwagę jedynie w przypadku drożności układu żył głębokich.

 

Chory powinien być dokładnie poinformowany o charakterze choroby, wyborze metody leczenia oraz o możliwości nawrotu.

 

Stripping to chirurgiczne usuwanie dużych niewydolnych pni żylnych za pomocą sondy wprowadzonej do wnętrza naczynia. Zabieg wykonywany jest  w trybie chirurgii jednego dnia w sedacji anestezjologicznej co zapewnia pacjentowi bezpieczeństwo i komfort zabiegu.  Stripping  wymaga cięcia w pachwinie i na goleni, a usunięcie niewydolnego pnia żylnego powoduje powstanie krwiaka, który stopniowo znika się w ciągu 2-3 tygodni.

 

Miniflebektomia (flebektomia, mikroflebektomia) to małoinwazyjny (powoduje minimalny uraz, niewielką bolesność, dobry efekt kosmetyczny) zabieg chirurgiczny polegający na usuwaniu niewydolnych, żylakowato zmienionych gałęzi żylnych przez mikronacięcia  przy użyciu specjalistycznych narzędzi chirurgicznych. Blizny po nich są prawie niewidoczne. Po zakończonym zabiegu na nogę zakłada się pończochę uciskającą. Po kilku dniach można wrócić do aktywności zawodowej.

 

Skleroterapia kompresyjna to metoda leczenia za pomocą nastrzykiwania lekami zmienionego żylakowo niewielkiego naczynia. Nieodłącznym elementem zabiegu jest zastosowanie po jego wykonaniu elastycznego opatrunku uciskowego.       
W czasie tego zabiegu do naczynia wprowadza się substancję podrażniającą jego ściany, które następnie się zapadają. Nieczynne naczynie jest wchłaniane przez organizm, a krew zaczyna przepływać poprzez inną, zdrową żyłę. Skleroterapia skutecznie usuwa problem rozszerzonych naczyń i niewielkich żylaków u większości pacjentów. Liczba zabiegów jest różna dla każdego pacjenta. W zależności od rodzaju i ilości rozszerzonych naczyń żylnych poddawanych zabiegowi dany pacjent może potrzebować od jednej do kilku sesji skleroterapeutycznych.

 

Niewydolność żylna jest chorobą postępującą. Prawidłowo przeprowadzone leczenie chirurgiczne przynosi doskonałe i długotrwałe efekty, jednak nie może całkowicie zapobiec powstaniu nowych żylaków lub pojawianiu się nowych dolegliwości.